מלכת שבא

בית האופרה של הונגריה בביצוע קונצרטי

בית האופרה הממלכתי של הונגריה

מעלה את "מלכת שבא"

מאת המלחין ההונגרי היהודי קארל גולדמרק

ביצוע קונצרטי עם למעלה מ-180 איש על הבמה

לקהל הישראלי זו הזדמנות לחוות את היצירה המפורסמת ביותר של המלחין הידוע – שמעולם לא בוצעה בארץ

בית האופרה הממלכתי של הונגריה הפועל מאז שנת 1884 יגיע בספטמבר לביקור ראשון בישראל עם "מלכת שבא", אופרה שמעולם לא בוצעה בישראל – יצירתו האלמותית של המלחין היהודי הונגרי קארל גולדמרק, לליברטו של סלומון הרמן מושנטל.

האופרה בניצוחו Balázs Kocsár תבוצע בביצוע קונצרטי בהשתתפות למעלה מ-100 איש על הבמה: הסולנים המובילים של בית האופרה, התזמורת והמקהלה. לקהל הישראלי זו הזדמנות לחוות את היצירה המפורסמת ביותר של המלחין ההונגרי הידוע שחייו (1830-1915) חופפים את המעבר מהתקופה הרומנטית לתקופה המודרנית במוסיקה אך עדיין המוסיקה שלו מעוגנת היטב ברומנטיקה.

"מלכת שבא" משלבת מסורות של האופרה הצרפתית המסורתית והאופרה הגרמנית הרומנטית המוקדמת והיא מאופיינת בתחכומו של המלחין הדגול קרל גולדמרק ששילב  אלמנטים מזרחיים חזקים.

לאופרה יש רלוונטיות גדולה לימינו. כל הדמויות מקבלות אישיות אינדיבידואלית, והרבה מהרגשות והפעולות שלהם אופייניות למאה ה-19. עם זאת, המסר החשוב ביותר המתאים לימינו הוא שבתקופה הנוכחית כל אחד יכול לאבד את עצמו כשהדברים שקודם העניקו לנו תמיכה נעשו בלתי יציבים, ורעיונות, כולל הדת שעליה סמכנו בעבר, מוחלפים בטובין של חברה צרכנית שמפתים אותנו כמו שעשו האלילים בתקופות קודמות.

בהשתתפות:

מלכת שבא: אריקה גאל

אסד: לאסלו בולדיז'אר

שולמית: אסתר שומגי

שלמה המלך: זולטן קלמן

הכהן הגדול: אנדרש פלרדי

עשתורת: קטלין טוראקי

בעל חנן: רוברט רז'ניאק

שומר המקדש: פרנץ צ'רהלמי

ספטמבר 2019