טוביה

בלט בזל, שוויץ

כוריאוגרף: ריצ'ארד וורלוק

מוסיקה: אוליבייה טרואן

נגינה: חמישיית "קול שמחה"

 

לציון 70 שנות יחסים דיפלומטיים ישראל – שוויץ, תתארח בישראל יצירת המחול טוביה,  יצירתו של הכוריאוגרף ריצ'רד וורלוק שעלתה במופע בכורה בנובמבר 2015 בתאטרון בזל והפכה להצלחה מיידית.

טוביה נאלץ לצפות כיצד משפחתו מתפרקת וביתו נלקח ממנו, ובכל זאת אינו מאבד את אמונתו באלהים ואת חוש ההומור הבלתי מרוסן שלו.

הסיפור, שזכה לפופולריות רבה בעקבות המחזמר "כנר על הגג", הוא אנדרטה לעולם האבוד של העיירה היהודית. שום אידיליה מיופייפת או רומנטיות נוסטלגית אינה מסווה את השקפתו על המציאות המרה שהיתה מנת חלקם של יהודי מזרח אירופה ועל הקטסטרופה שהחלה להגיח באופק בתחילת המאה ה-20: מהפכות, פוגרומים וגירוש.

ריצ'רד וורלוק מעביר את סיפורו נוגע ללב של גיבורו של שלום עליכם מן הסיפורת היידית הקלאסית ומספר אותו מחדש באמצעות המחול.

שמחה, סבל וכאבי האהבה כולם באים לידי ביטוי, כמו גם נושא המסורת, אמונות, טקסים ומנהגים שבאותו זמן ומקום עוררו אנשים שוב ושוב למרוד במוסכמות המחניקות.

סגנון המחול המודרני של ורלוק מתמזג עם המוזיקה המרגשת והמשמחת של אוליבייה טרואן, שהלחין יצירה לתזמורת מלאה במיוחד עבור הבלט טוביה.

המוסיקה המרתקת פתוחת הסגנון של טרואן, משלבת מסורות מוסיקליות יהודיות וסגנונות מזרח אירופיים יחד עם אלתורי ג'אז וצלילה המיוחד של חמישיית כלי הזמר "קול שמחה", שוויץ.

זאת, בשילוב עם הבלט טוביה היא הבטחה למערבולת וירטואוזית, עונג שופע ורגעי יופי מפתיעים.

ספטמבר 2019